Wywiad z Pavlem Kubatem

Tym razem wywiad z Pavlem Kubatem (CZE), srebrnym medalistą niedawno skończonych Akademickich Mistrzostw Świata. Pavla będziecie mieli okazję podziwiać na Jakuszyce Cup!

Teren w Jakuszycach wydaje się być dobrze znany czeskiej elicie bno. Ty także trenowałeś w tym terenie, co możesz o nim powiedzieć?
W Jakuszycach byłem jak na razie tylko raz, na początku kwietnia, w trakcie zgrupowania Kadry Czech. W wyższych partiach wciąż było dużo śniegu, więc trening był bardzo wymagający. Z tego co pamiętam nikt nie był w stanie ukończyć całej trasy.

bartosz_pawlakEOC, WUOC, miałeś bardzo pracowitą pierwszą część sezonu. Czy jesteś zadowolony z wyników osiągniętych dotychczas w 2016 roku?
Ten sezon rzeczywiście jest bardzo ciężki. Nie jestem do końca zadowolony z wyników uzyskanych na EOC (red. Mistrzostwa Europy w bno). Na dystansie klasycznym miałem dużo szczęścia, że zakwalifikowałem się do finału, jednak w finale miałem dobry bieg (red. 20 miejsce). Na dystansie średnim było dokładnie na odwrót, miałem bardzo dobry bieg kwalifikacyjny (red. 7 miejsce w grupie kwal. A), jednak w finale zawiodłem (red. 34 miejsce). Po biegu byłem bardzo rozczarowany.
Na WUOC (red. Akademickie Mistrzostwa Świata w bno) poszło mi o wiele lepiej. Na dystansie klasycznym, nie dałem rady zdobyć medalu, głównie przez duży błąd na pierwszy punkt. Jednak na średnim dystansie miałem świetny bieg i zdobyłem srebrny medal. Jestem trochę rozczarowany ponieważ nie udało nam się zdobyć żadnego medalu na sztafetach, wygraliśmy jak to się przyjęło mówić „kartoflany” medal za zajęcie czwartego miejsca.

Zakwalifikowałeś się na WOC. Jakie dystanse będziesz biegał? Jakie są Twoje oczekiwania?
Będę biegał dystans klasyczny na WOC (red. Mistrzostwa Świata w bno). Naprawdę nie mogę się doczekać tego biegu, będzie to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych biegów w tym sezonie. Moim głównym celem jest nie zrobienie tak dużego błędu jak na klasyku na Mistrzostwach Świata w zeszłym roku w Szkocji 🙂
Będę zadowolony jak ukończę bieg w pierwszej piętnastce.

Jakie są Twoje cele i plany na jesień, już po Mistrzostwach Świata? Odpoczynek, czy kolejne starty?
Nie będzie za dużo czasu na odpoczynek, ponieważ wybieram się na dwa lokalne zawody już w następny weekend po WOC. Będą to sprint i średni w sobotę, planuje także zawitać na niedzielny bieg na średnim dystansie w ramach Jakuszyce Cup. Głównymi celami na drugą część sezonu są głównie Mistrzostwa Czech w klasyku, w sztafetach oraz klubowe, poza tym wybieram się na Puchar Świata w Szwajcarii. Puchar Świata, który odbędzie się w połowie Października będą to ostatnie zawody tego ciężkiego sezonu.

Dziękujemy za wywiad i życzymy powodzenia we wszystkich startach!

foto: worldofo.com

Ruszamy

Strona Jakuszyce Cup 2016 wystartowała, a zawody zapowiadają się niezwykle ciekawie!

W weekend 3-4 września rozegrane zostaną dwa biegi w ramach Klubowych Mistrzostw Polski – bieg klasyczny w sobotę oraz 7-osobowa sztafeta pokoleń w niedzielę. Dla osób, które nie skompletują sztafety będzie możliwość wystartowania w biegu średniodystansowym. Areną zmagań obydwu dni zawodów będzie teren wokół Góry Cicha Równia (1001m n.p.m.) obejmujący trasy narciarstwa biegowego w Jakuszycach.

IMG_0468